DATA Olomouc vs. Přerov: Zasloužené vítězství!

Že o výhře Přerova nebylo v neděli 7.2. v olomoucké Čajkareně pochyb, nedokázalo jen konečné skóre (4:8), ale tuto tezi podporuje i analýza pokročilých data. Ty tentokrát poctivě sbírala dvojice Zákostelský, Brauner. Článek dává hlubší náhled na střeleckou převahu hostí v utkání, pokouší se "hodnotit" i jednotlivé hráče Přerova.

1. Přerov zakončoval "z jedničky" a dal tak 4 góly!

Nahlédneme-li do výsledků lokace střelby v celém utkání zjistíme, že Spartak byl v zápase nebezpečnější. Rozdělíme-li všechny střelecké pokusy dle vzdálenosti od branky na kategorie: před brankou/střední vzdálenost/větší vzdálenost a spočítáme takové pokusy oběma týmům, dojdeme k následujícímu. Olomouc zaznamenala bilanci 9/15/15 a Přerov pak 12/38/12. Co nám tato série čísel říká? Střelecké pokusy z předbrakového prostoru byly ještě poměrně vyrovnané (12:9 pro Přerov), kde však hosté svého soupeře převálcovali byla střelba ze střední vzdálenosti (38:15). Z této střelby navíc Spartak vstřelil hned čtyři góly, domácí ani jeden! Olomouc se ale, tak jako třeba Uničov, nesoustřeďovala výhradně na protiútoky a zaznamenala mnoho střel z větší dálky. Zmíněné naleznete také ve skromné minigrafice v pravé části následujícího obrázku.

Oproti sobotnímu mači v Uničově je třeba vyzdvihnout vysoký počet zblokovaných střel, kterých bylo celkem 37! Domácím se povedlo předvést celkem 24 bloků, což ukazuje jednak na jejich obětavost v obranné fázi a jednak na aktivitu a nebojácnost hostí vysílat střely směrem na branku. Ještě jeden velmi zajímavý rozdíl ve stylu střelby se v zápase vyskytl. Přerov dominoval v počt střeleckých pokusů z první (16:3), ba co víc, tímto způsobem vsítil hned čtyři góly! Svědčí to jistě o rozdílném stylu útočných akcí obou soupeřů. Jak dokazují vstřelené góly, zakončení tímto způsobem se tak Spartaku jednozančně vyplatilo!

2. Robert Klimecký byl na hřišti znát, pozitivně!

Tradiční plejer kádru mužů B Robert Klimecký se celý víkend prezentoval i v dresu Áčka. V neděli zastal post obránce po boku kapitána Maliny. A i když rozdíly mezi jednotlivými hráči byly minimální a vzorek dat je příliš malý, ukázalo se, že se za svůj výkon nemusí stydět, naopak. Co se týče proměnné procentuální Fenwick (podíl součtu střel na branku a mimo pro vlastní tým a pro soupeře), zápas ukončil s nejlepší bilancí. Byl na hřišti u 24 střel Přerova a jen 13 Olomouce. 

 

Všichni hráči si opět připsali hodnotu procentuálního Fenwicku větší než jedna, značící střeleckou převahu při jejich přítomnosti. Vzhledem k již výše zmíněné kritice a také dispozici dat o lokaci střelby, můžeme naše zjištění dále zpřesňovat. Mrkněme tak na jednotlivé hráče a blízkost vzhledem k brance soupeře jejich střeleckých pokusů v utkání.

 

Na první pohled zaujme vysoká hodnota střel ze střední vzdálenosti Michala Ďopana, který byl opět se 14 pokusy nejpilnějším střelcem Přerova a to o parník (druhý Koutný vyslal 8 střel). Sám dokázal vsítit hattrick a dva jeho góly padly právě ze střední vzdálenosti. Další zajímavostí může být, že zatímco obránce Dvořák pálil vždy ze střední vzdálenosti (x3), Klimecký Rob. se spokojil s pokusy ryze dalekonosnými (x3).

3. Kdopak skáče Koutnému do střel?

Poslední výstup, který jsem z utkání připravil se týká schopnosti umisťování střel na brankáře. Rozdělíme-li střelbu všech hráčů na střely na branku, střely mimo a střely zblokované, pak výsledky vypadají následovně.

 

Zajímavé jsou třeba pokusy křídelníka Koutného, který byl v zápase efektivní spíše jako nahrávač. Sám si totiž připsal tři gólové asistence, při jeho častých střeleckýh pokusech (8) se mu ale nepovedl přímo ohrozit brankáře Olomouce. Dvakrát letěly jeho projektily mimo a celkem šestkrát se Olomouci povedlo jeho střely zblokovat. Dat je opravdu žalostně málo a tak jen ze zajímavosti lze třeba zmínit, že zatímco obránce Dvořák namířil všechny své střely (3) mezi tři tyče, pokusy Klimeckého Rob. mířily zase všechny mimo (3). Jak bylo zmíněno výše, oba hráči stříleli z rozdílné vzdálenosti od branky, takže tuto skutečnost nechejme jen jako zajímavost.

Bonus

Souhrná data o hráčích Přerova
Souhrná data o týmech

Autor článku: Petr Malina

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!