DATA Přerov vs. Bulldogs B: Vylepšené hodnocení hráčů dle střelecké převahy!

Kdo viděl utkání Divize mužů, ve kterém FBC Spartak MSEM Přerov hostil rezervu extraligových Bulldogs, jistě se nenudil. Viděl také převahu hostujícího celku, jehož aktivní taktika slavila nakonec i výsledkový úspěch (7:4 pro Brno). To potvrzují i data sbíraná během tohoto utkání. Dík za sběr letí dvojici Filip Brauner a Jakub Zákostelský. Jak si pod tlakem napadání soupeře vedli hráči Přerova? To je otázka hodná odpovězení a o to přesně jsem se pokusil prostřednictvím vylepšeného hodnocení hráčů dle střelecké převahy!

1. Týmy: Velebte brankáře!

Při pohledu na lokaci místa střelby, které nabízí obrázek níže, vidíme, že drtivá většina gólů padla z bezprostředná blízkosti branky.

V zápase zvítězilo Brno na střely na branku v poměru 35:18, na střelecké pokusy celkem pak 62:38. Z toho je patrná převaha hostí. Spousta nebezpečí pro brankáře znamenaly střely zblízka, v utkání bylo spoustu přečíslení a co je asi nejzajímavější je statistika střel z křídla. Pravděpodobně právě kvůli řešení přečíslení přihrávkou do stran zaznamenal tým Bulldogs hned 29 střeleckých pokusů z boku. Nutno dodat, že při těchto střelách se vyznamenával brankář Ceha, kterému do sítě prošla pouze jedna branka z takové pozice. Oba brankáři podali nadstadarní výkon, na tom se asi shodnou všichni přihlížející.

2. Hráči: Vylepšení hodnocení hráčů dle střelecké převahy

Tato část je věnována popisu nové metody hodnocení střelecké převahy v přítomnsti konkrétního hráče. Tradiční Fenwick srovnává počet gólů, střel na branku a střel mimo pro vlastní tým vs. to samé pro soupeřův tým v přítomnosti daného hráče na hřišti. Procentální Fenwick udává poměr takových střeleckých pokusů. Kritikou je, že by mohlo být důležité rozlišovat místa vypuštění střely, tzv. lokaci střelby. Rozdělme nejprve útočnou polovinu florbalového hřiště na šest zón dle obrázku.

Díky sběru dat celkem z pěti florbalových utkání (4x Divize mužů a 1x Extraliga), můžeme vyjádřit procentuální úspěšnost vstřelení branky z těchto zón ze všech střeleckých pokusů (gól, střela na bránu a střela vedle). Výsledky jsou následující:

Zóna 1 a 3: 12,4% (počet pozorování: 121)
Zóna 2: 29,8% (121)
Zóna 4 a 6: 7,7% (78)
Zóna 5: 19,7% (71)

Je zjevné, že nejvyšší střelecká úspěšnost se pojí se zónou označenou jako číslo 2. Zohledníme-li tyto úspěšnosti střelby z každé zóny do hodnocení hráčů dle statistiky Fenwick, dostaneme informaci o střelecké převaze upravené dle lokace střelby pro každého hráče! A to se vyplatí. Pojďme se tak mrknout, jaké vysvědčení si dle nové metriky odnesli hráči Přerova z utkání proti Bulldogs Brno B.

3. Hráči: Stačil někdo vůbec Brnu?

Vybalme hned zkraje výsledky v následné grafice.

 

Při interpretaci výsledků je vhodné počítat se základními předpoklady: 1. Dat je málo, 2. Hodnocení hráče je silně ovlivněno jeho spoluhráči, 3. Nejsou zohledněny střely při přečíslení a 4. Pamatujme na vývoj hry. Vyzobnu si poslední bod ve snaze k vysvětlení, proč tak výrazně vychází nejlépe přerovský centr Martin Jurečka. Přerov skóroval po pár vteřinách zápasu, potom převzali otěže zápasu hosté, vytvářeli si řadu střel a šancí a nakonec po dvanácti minutách otočili na 2:1. Až tehdy nastupuje do zápasu Jurečka. Odpověď na otázku, zda to byl jeho příchod na hřiště nebo zda se tým vzpamatoval kvůli nutnosti dotahovat náskok soupeře, nechám otevřenou. Možná by stálo za to zohlednit i vývoj utkání v rozdělení na: a) dotahování skóre, b) nerozhodné skóre a c) vedení v zápase? Ani Jurečka nakonec neskončil utkání s hodnotou vyšší nebo rovnou jedné značící vyrovnanou hru proti soupeři. Všichni hráči zaznamenali záporný Fenwick při svém pobytu na hřišti!

A jak ovlivnilo výsledky zohlednění lokace střelby? Ukázalo se, že více nadějných střel (hlavně z nebezpečné zóny 2), si vypracovala první pětka (Fafílek, Hořecký, Ďopan, Kubalík/Jurečka, Kaďorek) a tito tak si v hodnocení polepšili oproti stavu bez zohlednění lokace střelby (záložka Fenwick% v grafu). Věřím, že toto je další krok k o něco objektivnější analýze platnosti hráčů.

Na závěr opět přidávám odkazy na kompetní data z utkání:

Statistiky týmů
Statistiky hráčů

Autor článku: Petr Malina

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!