DATA Přerov vs. Šumperk: Zápasu by slušela remíza!

Pokročilá data se sbírala (dík letí sběračům Filipu Braunerovi a Martinu Filkovi) naposledy v letošní florbalové sezóně v utkání mužů A mezi domácím Přerovem a FbC Asper Šumperk a to v sobotu 27. února. Jaký to byl vlastně zápas a na co by nám data mohla dát odpovědi? Spartak nastoupil v okleštěné sestavě s celkem deseti borci do pole. Druhá pětka měla v nohách dva zápasy za C tým a skládala se ze čtyř juniorů a kapitána Maliny. Dalo by se předpokládat, že hosté to budou mít snadné. Nakonec se však jednalo i poměrně vyrovnanou podívanou, ve které nakonec zvítězil Šumperk 7:5.

Více nebezpečných střel si vypracoval Přerov!

Odhalíme-li vizualizaci lokace střelby, vyjde nám z toho několik zajíavých poznatků.

Na střelecké pokusy celkem vyhrál Šumperk poměrem 62:54, na střely na branku pak 30:24. To může indikovat převahu hostí. Podíváme-li se na věc z pohledu lokace střelby, zjistíme, že hosté to daleko častěji zkoušeli z větší vzdálenosti, Přerov pak z předbrankového prostoru přestřílel Aspery 21:17. Ba co víc, omezíme-li se jen na střely na branku, tedy ty, se kterými se museli potýkat brankáři, zjistíme, že Přerov měl dvakrát více střel z bezprostřední blízkosti (14:7). Z těchto střel padly nakonec shodně čtyři góly na obou stranách. Hosté tak, když se dostali před Ceha, byli velice produktivní. Zmíněné spíše potvrzuje fakt, že utkání se hrálo přinejmenším velice vyrovnané.

Odstoupení Dohnala klíčem porážky!

Zaměříme-li se na proměnnou Fenwick, která nám pomáhá zkoumat rozdíl střel obou soupeřů v přítomnosti konkrétního hráče Přerova, můžeme porovnávat účinnost obou pětek Přerova z tohoto pohledu. Hypotéza je zde jednozančná. Ostřílená pětice Dohnal, Dvořák, Ďopan, Fafílek a Kaďorek by měla svého soupeře přestřílet a tlačit, naopak od mladičké pětky ve složení Tesař, Malina, Baran, Haliak, Bibr se toho tolik nečekalo. V samotném utkání to dlouho vypadalo, že druhá pětka si nevede o nic hůře než její zkušený sourozenec, v poslední třetině pak ale hosté rozhodli o své výhře góly, které padly právě v přítomnosti druhé pětice Přerova. Výše zmíněné data nakonec toto věrně potvrdila.

Hodnota rovna jedné ukazuje na vyrovnanou hru na hřišti v přítomnosti hráče. Lze si povšimnout, že kompletní první pětka se nad touto hranicí pohybuje. Druhá pětka pak spadá "pod čáru" (tloušťka sloupečků pak značí počet střel celkem v přítomnsti hráče). Hypotéza se tak potvrdila, neméně zajímavé je pak zabývat se úvahou, zda je rozdíl mezi pětkami adekvátní nebo by potenciální výhru v zápase podpořila spíše ještě vyšší převaha první silné pětky nebo zlepšená hra druhé lajny. Tuto úvahu však nechám otevřenou. 

Naopak se pokusím najít možnou příčinu prohry trošku někde jinde. Ve třetí třetině totiž odstoupil ze hry obránce Dohnal, který do té doby působil v první pětce (celkově zaznamenal nejlepší hodnocení!). Tímto musel Přerov točit tři obránce a inkasoval rozhodující góly. Výsledky mimo jiné ukazují, že po odstoupení Dohnala klesla i střelecká převaha prvního útoku! Druhá pětka zaznamenala také citelný propad, mezi obránci se to pak projevilo u Dvořáka, který byl v těchto okamžicích na ploše (namísto Maliny). Ukázalo se tak, že hra na tři obránce vnesla zmatek do hry domácích i ti se dostali pod tlak svého soupeře!

Bonusy k článku:

Statistiky týmů
Statistiky hráčů Přerova

Autor článku: Petr Malina

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!