DATA Přerov vs. Židenice: Fafílek to zblokuje!

Článek mi dovolte začít otázkou: "Má vůbec cenu analyzovat utkání jako bylo to sobotní, kde ve výletním tempu přehrál Přerov Židenice poměrem 16:8?" Zároveň, a to opět pardón, si sám odpovím: "To sám nevím, ale jen pro dokázání případného nesmyslu to za to jistě stojí!" Ne, nebojte, i když svou prvotní úvahou sám zdůrazňuji potřebu vyrovnanosti hry umožňující objektivnější hodnocení, myslím, že analýzy nasbíraných dat přinesly několik zajímavých údajů!

Tentokrát se sbírala data o všech střeleckých pokusech obou týmů. Pochvala za obětování času pro tuto bohulibou činnost letí kromě autora analýz Martinu Filkovi.

1. Týmy: Pal to ze středu a z první!

Tohle už jsme jednou viděli a sice v podání utkání Olomouc vs. Přerov v Divizi mužů. Provázeni následným grafem se nejprve vrhněme na lokaci střelby obou týmů.

Všimněme si, že na první pohled (dívejte se doleva) co se týče střeleckých pokusů jsou na tom oba týmy podobně. Posuneme-li naše hledí k prostředním vizualizacím poloviny florbalového hřiště, zjistíme, že Přerov byl mnohem úspěšnější ve schopnosti namířit své střely mezi tři tyče florbalové branky a to zejména z pozic na ose hřiště. Spartak se dostal k celkem 26 střelám z těchto pozic, Židenice jen k 16-ti. Na závěr vidíme, že byl Přerov z osy hřiště gólově úspěšný hned 13x! Takže ono střílet ze středu má svůj smysl.

Co je asi ještě zajímavější je analýza typu střelby. Zatímco, bavíme-li se o střelách tahem a příklepem, vyjde nám docela vyrovnaný výsledek. Přerov 49 střeleckých pokusů a 9 gólů, Židenice 48 střel a 6 gólů. Kde byl však Spartak o parník úspěšnější byla tzv. střeba "z první" nebo "z jedničky", chcete-li. Z 22 střel dal takto Přerov 7 branek, Židenice z 10 pokusů pak jen 2. Z tohoto je jasné, že Přerov těžil v utkání především z akcí, když si dokázal nahrát na střelu z první!

2. Hráči: Přes Fafílka to nepůjde!

Individuální statistiky hráčů Přerova? Začneme-li střeleckými pokusy, nikoho již nepřekvapí, že nejvíce jich zaznamenal Ďopan (13), zajímavé je, že druhý skončil obránce Vlček s celkem 11 střelami. Z první rád střílí kromě Ďopana (6) také Fafílek (4) nebo Robert Klimecký (3). Až dáme dohromady data z více utkání, bude to jistě ještě zajímavější hlubinný pohled.

Co nepřipraveného analýzatora třískne do tváře je statistika bloků. Přerov zblokoval celkem 16 střel soupeře. Dobrou polovinu bloků má na svědomí obránce Fafílek! Zda-li mu má brankář Raška děkovat nebo si má zoufat, že je pětka s Fafílkem na hřišti pod zvýšenou palbou soupeře, necháme  prozatím otevřené. No, možná vypadne indicie v další kapitole!

3. Porovnání hráčů: Fenwick pro první lajnu

 

Ve svých článcích používám pro hodnocení hráčů obvykle statistiku Fenwick, v hokejovém prostředí udává tón spíše proměnná Corsi. Rozdílem je, zda berete zblokovanou střelu jako kladné hodnocení pro střílející tým nebo oceníte bránění druhého celku a blok vyjde s neutrálním zabarvením. Obě statistiky srovnávají střelecké pokusy vlastního týmu vs. střely soupeře v přítomnosti daných hráčů. Mrkněme se zrovna na výsledky takových porovnání.

Chápeme-li tedy blok střely jako dobrou obrannou práci, použijeme pro hodnocení hráčů procentuální Fenwick. Hodnota 1 značí vyrovnanost, hodnoty vyšší pak střeleckou převahu týmu v přítomnosti hráče na hřišti. Vidíme, že s hodnotami přes 1,5 se chlubí celá první pětice (Fafílek, Hořecký, Ďopan, Klimecký Rob a Kaďorek). Druhá pětka (Dvořák, Vlček, Klimecký Rad., Haliak, Bibr/Veselý) pak zaznamenala spíše vyrovnaný Fenwick. Přítomnost Veselého pak měla na hru druhé pětice pozitivnější vliv než přítomnost Bibra (užší sloupeček ale značí nižší počet pozorování), hovoříme-li stále o celkovém počtu střel obou týmů. Na druhé záložce grafu naleznete procentuální Corsi a výsledky jsou nepřekvapivě odlišné. Fafílkovy bloky jsou totiž zde brány jako střela proti, to jest negativně a dá se říci, že všichni hráči jsou srovnáni do řady.

Na závěr nezbývá než zkritizovat podané hodnocení ve spojitosti s nedostatečným počtem dat (což je samozřejmě pravda) a těšit se, že zítřejší analýza utkání Přerov vs. Bulldogs B konečně přinese také vhled do hodnocení hráčů se zohledněním lokace střelby. A nakonec tradiční bonus pro poctivé čtenáře.

Kompletní data TÝMY
Kompletní data HRÁČI

 

Autor článku: Petr Malina

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!