JSME PLAMENI. A NA TU BEDNU, LETOS DOSÁHNEM!

Máme za sebou téměř dva měsíce od posledního článku elévů. Během této doby odehrály oba naše týmy této kategorie několik turnajů. Ďáblíkům se dařilo více, přivezli pár prvních míst či ceny za zbývající místa na bedně. Plamínkům se sice výsledkově nedaří, tak, jako Ďáblům, avšak za další dva měsíce udělali značný pokrok, jenž se sice neodráží ve výsledcích, ale v postupných krůčcích jejich florbalového vývoje. Samozřejmě pokrok udělaly děti z obou týmů, tento článek budu ale směřovat hlavně k našemu mladšímu a méně zkušenému týmu – Plamenům. Doufám, že se na mě rodiče od Ďáblíků nebudou zlobit, avšak si myslím, že je na místě povzbudit lehce atmosféru u Plamenů, kteří, jak už jsem psal, nedosahují takových výsledků jako Ďáblíci, za to, jsou však velcí bojovníci. Článek bude spíš takovou psychologií a uvědoměním, proč trenér Pavel tohle a tamto dělá :))

Plamínci mají za sebou letos celkem 5 turnajů. Ani na jednom z nich se ještě neumístili na bedně, 4x skončili čtvrtí, 1x pátí. Pokud se však podíváme zpětně na výsledky, na třech turnajích vyhráli po dvou utkáních ze čtyř a o bedně na všech těchto třech turnajích musela rozhodovat minitabulka mezi třemi týmy, které měly shodný počet bodů. Bohužel, ve všech těchto třech případech se nepoštěstilo a kvůli horšímu skóre mezi těmito týmy se naše ,,ohnivé střely“ umístili vždy na čtvrtém místě, i když ve výsledku měli třeba lepší celkové skóre z turnaje, než zbývající dva týmy.

Na zbývajících dvou turnajích a to v Mohelnici a Hranicích se i přes nominaci pro 18 hráčů do pole odcestovalo sotva s 12 hráči, takže to náš tým a hlavně výsledek určitým způsobem ovlivnilo.

Čeho jste si možná mohli v těchto mých předešlých moudrech všimnout je často zmiňované slovo VÝSLEDEK. Je to slovo, které slyším, či se kterým je spjato mnoho konverzací a otázek během turnajů těchto dětí a zde bych si dovolil lehce oprášit naši koncepci, cestu či směr, kterým se vydáváme u výchovy dětí. Pokud se podíváme na soupisku Plamenů, na jedné ruce dokážu napočítat celkový počet hráčů, kteří se tomuto sportu věnují od přípravky, tzn. 5 dětí z 18. Zbývající děti, které cestují na turnaje, jsou ve svých florbalových začátcích.

Pokud vezmeme v potaz a mnozí si toho museli určitě všimnout, tak vždy na jednom z hřišť bojuje za Plameny trochu jiná skupinka, která se výrazně liší od skupinky, která prezentuje Přerov na půlce druhé. Ano, správně, jsou to naši talentovaní a šikovní přípravkáři, tzn. děti z nižší kategorie, které ve své kategorii převyšují po florbalové stránce nad ostatními. Většinou cestují na turnaje elévů ve větší skupince, vždy dostane nominaci min. 5 z nich. Ti jsou většinou v týmu s hráči, kteří nemají tolik zkušeností, či patří k těm nejmladším v řadách elévů.

Proč to ale dělám? Proč dávám šanci dětem, které jsou mladší? Vždyť je jasné, že ve většině případů na svém hřišti prohrají. Teď se přesouvám přesně k té koncepci a k tomu výsledku. Je zde výsledek na prvním místě? Když vidíme, takovou sestavu, kdy na jedné straně za Přerov bojuje trpasličí tým s medvědy. Očekáváme na turnaji, že všechny týmy porazíme rozdílem třídy?

Nebudu nikoho dál napínat. Nejde mi vůbec o přítomnost, samozřejmě každý trenér chce vyhrát, i já. Ale jde mi při výchově o to, aby děti měly výsledky v elévech, nebo v dorostencích? Samozřejmě, že v elévech ne. Našemu klubu jde o budoucnost těch dětí, které sbírají bohaté zkušenosti ve starší kategorii. A popravdě, jsou sice zápasy, ve kterých prohrají rozdílem třídy, ale to je tak 1/3 všech výsledků. Ve zbývajících zápasech se soupeři drží, prohrají o 1 až 3 branky či dokonce vyhrají. V příští sezoně se pro ně karta zase obrátí, zkušenosti je totiž posunou dále. A pokud dobře sledujeme druhé hřiště, kde jsou naši starší jedinci, tak ti na svým hřišti z velké části zápasů zvítězili. A to jsou mezi nima kluci, kteří hrají sotva rok. Takže i přes to, že na bednu jsme letos ještě nedosáhli, tak děti dělají značné pokroky. Tohle mínění či celkové skóre ze zápasů může zkreslovat fakt, že se hraje na dvou hřištích.

Proto bychom chtěli poprosit, nedívejte se na světelnou tabuli, či na výsledkovou listinu. Sami možná ani nevíte, že na jednom hřišti jsme zvítězili. Sice ve výsledku jsme prohráli, protože dáváme na druhém hřišti šanci dětem z nižší kategorie. V budoucnu Vám výsledky dáme, buďte ale trpěliví. Jsme Vaši Plameni a na tu bednu letos dosáhneme!

Autor článku: Pavel Ceh
 

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!