Mise Finsko - Pavel Hausner na stáži v EräViikingit

Celý minulý týden strávil trenér juniorů a mužského A-týmu Pavel Hausner na zahraniční stáži ve finském klubu EräViikingit. Zde společně s dalšími třemi trenéry z České republiky hltali atmosféru tohoto klubu. My si pro Vás připravili krátký rozhovor. 


Ahoj Pájo. Minulý týden jsi strávil v jedné z florbalových velmocí světa, ve Finsku. Konkrétně to byl tým EräViikingit, kde jsi mohl získávat nové poznatky a nechat se inspirovat. Jak se taková nabídka ocitla právě u trenéra divizního Přerova?

 Není to nic zvláštního. Česká florbalová unie každý rok vypisuje program podpory pro trenéry, ve kterém jsou zahrnuté i zahraniční stáže. Na jedné takové, ve švédském Pixbu, jsem už byl za svého působení v Olomouci. Přišlo mi zajímavé jet do Finska a moci pak porovnat tyto dvě florbalové velmoci. Jednoduše se pak podala přihláška, absolvoval jsem přijímací pohovor v angličtině a jelo se..


Ve Finsku jsi byl i s jinými trenéry z České republiky. Konkrétně to byli Radek Skalička (ACEMA Sparta Praha), Tomáš Grigar (FbŠ Bohemians) a Martin Zika (FBC Říčany). Předávali jste si i mezi sebou nějaké informace?

Tak samozřejmě, že člověk využil toho, že měl vedle sebe po celý týden kluky z florbalové bašty (Prahy) a snažil se zjistit, jak to funguje u nich.
 

„Nesmím opomenout finskou saunu.“


Popsal by jsi nám jeden ze svých dnů v zemi tisíců jezer?

Brzký ranní budíček v 6:15 byl základ, poté rychlá snídaně a odjezd na ranní tréninky. Po nich většinou byl rozhovor s trenéry dané kategorie následovaný diskuzí s členy vedení klubu. Poté oběd, který následovalo odpolední volno, které jsme ovšem trávili na hale prací u počítačů. Zhruba od 15 hodin se pak postupně rozjížděl tréninkový nebo zápasový kolotoč. Z haly do hotelu jsme se většinou dostali kolem 21 hodiny. A samozřejmě nesmím opomenout finskou saunu, která následovala od 21 do 22 hodin, to byl základ pro úspěšné absolvování dalších dnů.


Týden je dost dlouhá doba a pochybuji, že jsi byl 24 hodin denně jenom na halách a díval se na tréninky tamních kategorií. Trávil jsi volný čas v typické finské sauně, nebo jsi objevoval krásy místní přírody?

Tak jak jsem psal v minulé odpovědi - sauna byla každý den po 9té hodině. Sice jsem očekával, že prostoru pro saunování bude více, ale spokojili jsme se i s tímto. Na přírodu bohužel už nezbyl čas. Pouze jeden den jsme měli volnější, ale ten jsme trávili v centru města. Takže bohužel na typická finská jezera už nezbyl čas.


Finský florbal se může pyšnit skvělými hráči a trenéry, například současný trenér reprezentace České republiky Petri Kettunen nebo třeba nestárnoucí Mika Kohonen. Měl jsi tu čest potkat jinou osobnost finského florbalu?

Těch byla spousta. Jedna z největších ikon, kterou jsme měli tu čest poznat, pro mě osobně je Jani Kukkola. Bylo neskutečné sledovat florbalistu světové extratřídy při práci. A pak samozřejmě také bývalý reprezentant Finska Jarvi. Strašně super chlap. Ale to prostě všichni tam. Lidsky jsou nastaveni úplně jinak než my.


Dokážeš určit největší rozdíly mezi finským EräViikingit a přerovským florbalovým klubem?

Jooo, tak těch by bylo.. Ale největší rozdíl je v přístupu. Ne snad, že u nás by kluci, pracovali špatně. To v žádném případě ne. Ale u nás a celkově v Česku jen slyšíme "to je o tom jaké oni mají podmínky". Jenže tak to není. O tom to vůbec není. To je alibismus. Tam prostě, když ty podmínky nemají, tak si je přizpůsobí a vytvoří. Jenže u nás když ty podmínky nemáme, tak jdeme od dané věci pryč. Jenže ty podmínky se nevytvoří samy. Ani ve Finsku je hned neměli. Vše si museli vybudovat od nuly, tak jako u nás. Ale jde o to, že když mám problém, který vím, že je důležitý, pro dejme tomu budoucnost, tak si ho musím stanovit jako prioritu, vytvořit plán a jít za ním cíleně. A ne říkat na to nemáme tohle a tamto. A takových problémů a cílů můžete mít rozpracovaných několik. Stejně jako tam. Prostě všechno stojí nějakou práci a dřinu a nic nespadne z nebe samo. Ale utíkání od problémů nás nikam neposune. A to je jeden z největších problémů českého florbalu a zároveň i rozdílu mezi nimi a námi.
 

„Člověk si přiveze spoustu poznatků.“


Na své facebookové stránce jsi během pobytu ve Finsku přidával nejrůznější příspěvky o chodu klubu, zázemí, trénincích a dokonce i video z VIP sekce, ze které jsi mohl sledovat utkání finské ligy. Popíšeš nám zážitky z tohohle utkání?

Tak samozřejmě to bylo skvělé. Jen škoda, že jsme natrefili zrovna na zápas, kde byla chudá divácká kulisa. Ale bylo strašně poučné sledovat, jak se připravuje zápas finské nejvyšší soutěže, co vše to obnáší. Člověk si tak přiveze spoustu poznatků, které by rád aplikoval do praxe i u nás.


Byl tento zápas tvůj největší zážitek z dlouhé výpravy, nebo máš ve svém zásobníku ještě jiný skvělý zážitek?

Těch bylo spousta. Pro mě to možná bylo sledovat ty obrovské komplexy hal, které tam mají. Zázemí a chod klubu. A především jednoduchost s jakou tohle vše berou.


Teď už jsi zpět v ČR a opět je možno tě potkávat na trénincích mládeže i dospělých kategorií. Do jaké míry chceš využít nové poznatky z finského velkoklubu u nás?

Tak samozřejmě bych chtěl aplikovat maximum poznatků. Některé mohu aplikovat sám jako trenér, ale některé je třeba řešit s vedením klubu. A není to jen otázka jednoho týdne nebo měsíce. Naštěstí sezóna se blíží ke konci a my budeme mít dostatek času vše probrat a promyslet.
 

„Ve Švédsku jsem se měl lépe.“


Během tvého působení v zahraničí odehrály kategorie, které trénuješ, své zápasy. Sledoval jsi pomocí onlinů nebo jiným způsobem tato utkání?

Sledoval jsem juniorku, jelikož to jsme měli zrovna volno. Byl jsem dokonce v online kontaktu s Tomem Hořeckým, který byl s klukama místo mě. Mužeské áčko jsem bohužel neměl možnost sledovat na onlajnu jelikož jsme zrovna měli perný program.


Na závěr se musím zeptat, jaké jste měli ubytování, bylo o vás dobře postaráno? 

Řeknu to asi takto - ve Švédsku jsem se měl lépe.


Děkujeme Pavlovi za rozhovor a přejeme hodně štěstí při cestě za dalšími úspěchy s přerovským florbalovým klubem! 

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!