Pavel Ceh: Budu nesmírně rád, když k výsledkům dojdeme pozitivním přístupem

Ahoj Pajo, opět se spolu shledáváme u předsezonního rozhovoru. Jak by jsi ji zhodnotil minulou sezonu, co bys chtěl vytknout?
Ahoj Martine, než ti odpovím na první otázku, tak bych chtěl poděkovat Všem hráčům a hráčkám za uplynulou sezonu, rodičům a rodinným příslušníkům za podporu během zápasů a na závěr trenérům a asistentům, kteří tráví několikrát týdně čas trénováním dětí a zároveň si najdou čas ještě o víkendech na zápasy. Speciální poděkování patří trenérům-rodičům, kteří ještě navíc mají své rodiny, práci a dokážou si najít čas ještě na florbal. Teď k tvoji otázce. Byla to velice náročná sezona, spousta tréninků, zápasů či turnajů, klubových akcí, nebo mimoligových turnajů či přátelských zápasů. Co se týče výsledků. U těch nejmenších dětí, nebudu hodnotit výsledky, důležité je, že základna je široká, do zápasového kolotoče se dostala většina dětí. Vyjímkou jsou úplní začátečníci v přípravce, kteří potřebují vždy chvilku, aby se otrkali v tréninkovém režimu. Kdybych měl hodnotit každou kategorii, u chlapců vládne naprostá spokojenost od přípravky až po dorostence. Elévci zažili super sezonu, jak na ligové, tak mimoligové úrovni, Starší žáci a dorostenci zažili nejúspěšnější sezonu v klubové historii. Mladší žáky si trošku vyčítám ohledně zápasového vytížení, jelikož konkurence ve starších žácích byla obrovská, takže neodehráli toho tolik, jako jiné kategorie, což chceme změnit do nové sezony. Za očekáváním zůstali junioři, ti trochu doplatili na dlouhodobou absenci Budníka, Braunera, či Kavky. Ti mohli pohlížet klidně na bednu, takže zde jsem lehce zklamaný. Holky by měl hodnotit spíše Jarda Kubáč s Adamem Janoškem, či Jitkou Stokláskovou, ale stejně musím vyzdvihnout naše mladší žákyně, které udělaly neskutečný progres.

U mladších žákyň na chvíli zůstaňme, podařilo se jim probojovat do finále na Junior Ostrava Cupu. Jak vnímaš tenhle první větší úspěch v ženských mládežnických kategorií?
Mladší žákyně mají jednu velkou výhodu a to, že mají skvěly pohybový základ. Před sezonou přišlo hodně holek ze základní školy U Tenisu, kde jsou sportovní třídy, které mají hodiny tělocviku navíc, hodiny gymnastiky a pohybových her. Když tyto holky doplníme o hráčky, které hrají florbal už delší dobu, vznikne vcelku silný tým, což jsme mohli vidět v Ostravě. Většina holek nastupovala letos ještě za elévy, mladší žáky či starší žákyně, takže ty zápasové zkušenosti měly také velký význam na tom ostravském úspěchu.

Pavel Ceh - FBC Přerov - šéftrenérVrhneme se na hodnocení mužů. Jak se mužům dařilo a co je třeba zlepšit do nadcházející sezóny?
Mužské Áčko skončilo na osmém místě a myslím, že to vcelku odpovídalo i hernímu projevu. Tým se omlazuje a do nové sezony došlo ještě ke větší generační obměně. Tým držel hodně Zdeňa Raška v brance, uhráli jsme i pár těsných výsledků s týmy z  TOP 3. Co bychom měli zlepšit? Spíš bych si přál, aby někteří naši mladí jedinci zlepšili svůj přístup k florbalu celkově a zároveň ,,nebrečeli" či se chovali jak bábovky, když na ně někdo zvýší hlas. Nic není zadarmo, každý mladý hráč, který si chce za Áčko zahrát, si musí něco něčím projít a něco tomu sportu obětovat. Momentálně jsou někteří z nich strašně moc zhýčkaní a chovají se jak sloni v porcelánu. Furt se na něco vymlouvají a někdy se s nimi musí jednat, jak s dětmi z přípravky. Je to naprosto jiná generace a přístup, než kterou jsem zažíval například já s mojí generací, kdy jsme chodili trénovat v neděli ráno na Sokolovnu, abychom měli vůbec nějaký trénink. Tihle ti kluci si  moc neuvědomují, co mají vlastně za podmínky, což mě mrzí. Na druhou stranu, teď je jiná doby než třeba před 10 lety.

Za A tým chytas celkem dlouho, Jak to vidíš s dalším působením v přerovském brankovišti?
U A-týmu jsem celkem 7 sezon a minulou sezonu jsem byl moc rád za to, že Zdeňa za mě převzal žezlo. Chytal jsem několik let okolo 15-20 zápasů za sezonu, což je na jednoho golmana náročné. Minulou sezonu jsem polevil, byl jsem téměř měsíc v Americe, pak mi přišli na cukrovku 1.typu, takže jsem se do brány nedostal téměř 3 měsíce. Pro letošek jsem se rozhodl, i s vidinou, že do mužů přichází kluci, které trénuji pomalu od elévů, že Pavlovi Hausnerovi vypomůžu na pozici asistenta. Myslím, že i úroveň tréninků je lepší, když jsme na ty staré ogary dva. Do brány mě to už moc netáhne, ani mi na to nezbývá energie, když jsem téměř každý den několik hodin s dětmi v hale. Samozřejmě nechci dát našim juniorům v brankovišti nic zadarmo. Já jsem si Áčko vydřel, stejně tak i Zdeňa. Proto je do brankoviště jen tak nepustím, dokud neuvidím, že si to zaslouží. Nadále jsem furt golmanem A-týmu, i když chytám spíše jenom 1x týdně, max. 2x týdně, končit ještě nehodlám.

Letos náš klub uspořádal několik akcí jak pro členy, tak pro širokou veřejnost. Jak si tyhle věci viděl z postu hlavního pořadatele?
Moje práce v klubu není jenom o tom, abych dohlížel nad klubovou koncepcí a měl na starosti trenéry. Důležitou součástí mé pracovní náplně jsou také propagační a doplňkové akce klubu. Je to pro náš klub určitá propagace v našem městě. Letos jsme v tomto směru byli velice aktivní. Vánoční turnaj pro děti a rodiče, Den florbalu, se kterým byl spojen i pochod florbalistů městem, Turnaj amatérů, či přátelský zápas s hokejisty HC Zubr Přerov. Skvěle proběhl i mimoligový turnaj elévů O pohár města Přerova, na kterém měl velkou zásluhu převážně Pavel Vrána. Dále vzpomínkový turnaj Memoriál Pavla Vrby. A na konec nesmím zapomenout na 6.ročník příměstského kempu, či soustředění dívčí sekce v Lipníku. Přípravu na novou sezonu mělo tedy téměř 130 dětí. Všechno byly super akce a příští rok s těmito akcemi opět počítáme. Víc bych se chtěl zapojit i v turnajích pro amatéry, abychom nezůstali pouze u jednoho turnaje. Navíc se chceme více účastnit mimoligových turnajů. Už máme za sebou Moravian Cup v Olomouci, Troopers Cup v Brně, či Junior Sokol Cup v Pardubicích. Pomalu již vyhlížíme zimní Prague Open.

I přesto, že si téměř furt v jednom florbalovém kolotoči, si určitě užíváš chvíle volna. Jak si trávil léto? Byl jsi někde na dovolené?
Jelikož byla sezona dosti náročná, rozhodl jsem se, že si dám od trénování a celkově od florbalu aspoň v červenci menší volno, ať se trochu nadechnu na pestrý začátek sezony. Řeším jsem jenom maličkosti. Samozřejmě plány na novou sezonu již mám připravené, některé se už rozjely. Máme i nějaké novinky pro hráče, či rodiče. Takže se všichni mají na co těšit. Léto jsem trávil hodně na rybářských výpravách, hrál tenis, nohejbal, či jezdil na kole. S mojim letním týmem Pocem kamdeš jsme byli na třídenním turnaji v Rožnově již sedmým rokem. No a v srpnu už začal zase florbal a to Florbalový kemp v Odrách a pak náš kemp. S přítelkyní jsme  navštívili Tatry a v srpnu jsem do toho prásknul, tak jsme se navíc ještě zasnoubili.

O jakých novinkách pro hráče a rodiče je řeč?
Asi nejzajímavější novinkou je příchod dvou trenérů. Lukáš Minarčík k přípravce a Peťa Grufíková k mladším žákyním. Jedná se o trenéry, kteří se ve florbalovém prostředí pohybují minimálně 10 let. Lukáš je dlouhodobě rozhodčí a pracoval 4 roky na florbalové Unii v Ostravě. Peťa má za sebou několik sezon v extralize žen, ať už v Olomouci, či Židenicích. Další  novinkou jsou momentálně ranní tréninky na základních školách U Tenisu a Svisle, které se rozjíždí od října. Zároveň do nové sezony máme nového manažera, jehož roli začal od září plnit Dan Šmehlík. Chceme více zapracovat na propagaci, úrovni pořádání domácích zápasů, či turnajů a zároveň zvýšit počet mimoflorbalových akcí spojených s naším klubem. Celkově chceme ukázat, že jako florbal, nechceme hrát v Přerově mezi sporty druhé housle. Florbal v Přerově udělal za poslední roky velký krok dopředu a naším úkolem je, udržet tuto laťku co nejvýš.

Pájo, děkuji ti za Tvůj čas a rozhovor. Chtěl by si  na závěr ještě něco vzkázat našim příznivcům, hráčům, či rodičům?
Na závěr bych jsem chtěl říct své přání do dalších sezon. Byl bych rád, kdybychom jako klub vystupovali, ať už jako trenéři, hráči, či rodinní příslušníci, na venek pozitivně, Každý si přeje vyhrávat, ať už je to jakákoliv skupinka těchto lidí. Avšak je důležité, jakým způsobem k výsledkům dojdeme. A já budu nesmírně rád, když k výsledkům dojdeme pozitivním přístupem od nás Všech. Prohry bolí, bolely a bolet budou. A někdy je důležitější prohra, než tři jednoznačné výhry. V případě jakýkoliv dotazů jsem Vám po celou sezonu k dispozici. Buďte ke mně upřímní a ptejte se mě na cokoliv. Nikdo není dokonalý, ani já, ani naši trenéři. Každý Váš názor může být věcí, která nás může posunout zase o krůček výše. Přeji Vám mnoho pozitivních úspěchů do nové sezony.

                                                                                                                                                                  Autor článku: Martin Filka

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!