Rozhovor s Danielem Grenerem, odchovanec Přerova hrající za Black Angels

Daniel "Greny" Grener píše svou novou florbalovou kapitolu v prvoligovém týmu Black Angels. Klub založený v roce 2006 se i letos snaží dostat do bojů o Superligu mužů, ale i návod k tomu, aby se Přerov stal florbalovým centrem Hané.. To vše obsahuje náš krátký rozhovor!

Danieli, jak a kdy jsi se dozvěděl o florbalu?
,,Ahoj, bylo to na gymnáziu, kde jsme každý pátek pod vedením Jardy Žáka hrávali, a které jsem celé studium velmi rád reprezentoval.”


Dělal jsi v dětství i jiný sport? Jestli ano, rozepíšeš se nám, který to byl a proč jsi si nakonec vybral právě florbal?
,,Ano, hrál jsem tenis a ještě před tím chytal ve fotbale, takže obojí spíš individuální disciplíny. Nejspíš proto u mě vyhrál florbal jako sport kolektivní, je to totiž úplně něco jiného. Máte se s kým podělit o radost, zklamání, nehrát za sebe, ale klub s mnoha členy, musíte spolupracovat, podpořit se, nebo někdy říct i něco nepříjemného a mohl bych pokračovat dál a dál..”


Nyní jsi hráčem Black Angels, tým z Prahy hrající 1. ligu mužů (2. nejvyšší v ČR), který se letos bude chtít účastnit bojů o Superligu mužů a mimo to jezdí na spoustu mezinárodních turnajů.. Popsal bys nám své působení v jednom z pražských klubů?

,,Moje působení začalo úplně jednoduše, začal jsem chodit na tréninky, ale zápasy hrál dále za Přerov, se kterým jsem chtěl samozřejmě z divize, kam nepatří, postoupit. To se ale nepovedlo, takže jsem se rozhodl probojovat do sestavy A týmu a zahrát si celostátní soutěž, což se mi povedlo za další asi dva měsíce.

Před touto sezónou jsem si ale na prvním přátelském utkání proti Karlovým Varům přivodil tak "krásné" zranění kolena, že teprve nyní začínám zase hrát florbal.”


Dokázal by jsi, Dane, porovnat celky FBC Přerov a Black Angels, v čem se liší, v čem jsou si oba celky podobné, popřípadě kluby z nějakého důvodu zkritizovat či pochválit?

,, BA mají tu výhodu, že začali s koncepčním rozvojem dříve. Výsledky se tedy už dostavily - junioři postoupili do extraligy a muži se o to právě snaží. Vede k tomu ale jediná cesta, kterou je široká základna, od které se vše odvíjí. Nelze udělat užitečný trénink, když na něj chodí pod patnáct lidí a to ještě vždy jiných. Na zápasy jezdí BA v patnácti lidech plus tři náhradníci do pole. Tréninky jsou 3-4x týdně, na opačných koncích Prahy, klidně i od 22:00 a chodí všichni, je to prostě jiný svět..

Pochválit chci ale naše Pavly - pizzaře Páju (Pavel Ceh, šéftrenér) i tátu Páju (Pavel Hausner, trenér), právě oni vedou klub přesně tak, aby to i tady vypadalo co nejdříve přesně tak, jak jsem popisoval.. Navíc je extrémně důležité postoupit, Přerov má obrovskou výhodu v promarněném potenciálu Olomouce (100 000 obyvatel, studentské město...). Může se stát centrem florbalu na Hané, stačí jen postoupit a být o ligu nad ostatními městy v okolí. Nabalí se k tomu ale i další věci. Ti talentovaní kluci, kteří jsou teď ještě kluci, jednou půjdou na VŠ do velkých měst, kde budou hrát celostátní ligy a do divize se prostě nevrátí. A cílem Přerova přece nemůže být se stát zásobárnou talentů cizím klubům, které si je potom za pár skoro stovek stáhnou na lákadlo vyšší soutěže.


Florbalový nebo jiný sportovní vzor?
,,Vzory nevedu, samozřejmě vzhlížím k hodně lidem, ale že bych byl zblázněný do jednoho se říct nedá. Spíš se snažím vzít si to, co mě zaujme a co se mi líbí od všech.”


Florbalový okamžik, na který nezapomeneš?

,,První gól za Áčko a Sonova (Pavol Nekl, tehdejší hráč A týmu) nahrávka na gól proti Vítkovicím.”


Čeho by jsi chtěl ve své kariéře ještě dosáhnout?

,,Sny se nemají prozrazovat celé, navíc momentálně je můj sen už přes půl roku mít v pořádku koleno a hrát. Ale ten nejbližší prozradím, gól za Áčko Blacků.”
 

Poslední otázka bude směřovat k mládeži.. Je něco, co by jsi chtěl mladým nadějím nejen přerovského klubu vzkázat?

,,Hezká otázka! Půjdu k věci. Važte si toho, co máte. Čas se nedá vrátit a některé věci, které se nenaučíš v mládí, se dohnat později už prostě nedají. Vy máte podmínky a možnosti naplno rozvinout to, co ve Vás je. My tu možnost neměli. Tak makejte a věřte, že se Vám to jednou vrátí a bude to stát za to!”

 

Autor článku: Martin Filka
 

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!