Rozhovor s Pavlem Neklem, odchovanec přerovského klubu předává své zkušenosti na Novém Zélandu

Třikrát mistrem Nového Zélandu, trenér tamní reprezentace a koordinátor rozhodčích, to je vizitka jednoho z odchovanců přerovského florbalu! Jedna z hlavních postav exotického týmu Christchurch Quake je Pavol Nekl a právě s ním jsem si připravil další rozhovor.

 

Ahoj Sone, dozvěděl sem se, že jsi se stal již potřetí mistrem Nového Zélandu, je to pravda?

Ahoj Martine, máš pravdu, druhý víkend v Prosinci se nám po zvládnutí všech zápasů a po roční pauze podařilo vrátit pohár zase zpátky na jižní ostrov do Christchurch. Do roku 2015 se o novozélandský titul bojovalo vždy v září v rámci Wellington Floorball Open. Turnaj si oblíbil i australský tým z Pakenhamu, který se ho pravidelně účastní. V roce 2013 se turnaje zúčastnil dokonce tým ze Singapuru. Fungovalo to tak, že novozélandský tým registrovaný pod Floorball New Zealand, který se umístil na turnaji nejlépe se automaticky stal i mistrem Nového Zélandu pro daný rok. Nám se povedlo poprvé vyhrát turnaj 2 měsíce po tom, co jsme se oficiálně zaregistrovali jako tým v roce 2014. Tehdy byl v týmu i další přerovský hráč Martin Šípek. Od roku 2016 se rozjela historicky první ligová soutěž na Novém Zélandu. V lize jsou 4 týmy - Christchurch Quake (název odkazující na zemětřesení z roku 2011, které zničilo celé centrum města), Wellington Storm, Wellington Storm Under 19 a Auckland Stars. Když si vezmeme v potaz vzdálenost mezi městy např. 1218 km z Christchurch na jižním ostrově do Aucklandu na severním, to je jako byste u nás otočili dvakrát Prahu tam a zpátky. Z těchto důvodů využíváme leteckou dopravu, kdy jsme v Aucklandu za hodinu a čtvrt, do Wellingtonu podle větru většinou do 50ti minut. Také proto se hraje turnajovým systémem a každé 3 měsíce jeden z týmů pořádá social turnaj, otevřený všem v rámci kterého se hrají i ligové zápasy. V základní části hraje každý s každý 2x, poté se jde do play off první proti čtvrtému a druhý proti třetímu. V roce 2018 pořádáme první turnaj na začátku března my, v červnu proběhne turnaj v Aucklandu, v září ve Wellingtonu a v prosinci ten finálový.

 

 

Na Novém Zélandu existuje něco jako u nás ČFBU s názvem Floorball New Zealand, pomáháš nějak s rozvojem florbalu v zemi Pána prstenů?

Máš pravdu, každý klub má podle počtu registrovaných hráčů určitý počet členů v komisi. Za náš klub jsem v ní společně s Jiřím Slívou. I když se na Zélandu objevil florbal už před deseti lety, po organizační stránce je stále v začátcích, ale věřím, že to do budoucna bude jenom lepší. Osobně se snažím jít příkladem, ať už jako hráč, při trénování, či jako rozhodčí. V březnu jsem se stal hlavním trenérem reprezentace mužů, proto jsem návštěvu domoviny letos v létě využil i k přípravě. Tímto bych chtěl poděkovat Pavlu Cehovi za jeho podporu a čas stejně jako Honzu Pazderovi (trenérovi extraligové Boleslavi), který si na mě našel čas v jeho nabitém programu a strávil se mnou den v Boleslavi.

Byl jsem zvolený jako koordinátor rozhodčích, tak se teď snažíme nastavit vzdělávací program a další s tím spojené věci. Loni v létě jsem přijal pozvání a vedl týdenní kemp pro děti do 15ti ve Wellingtonu. Rád bych se tu florbalu věnoval více, ale časově mě svazují pracovní povinnosti. Nicméně se budu snažit i nadále dělat dobré jméno přerovskému florbalu.

 

Mistrovství světa v Praze je v Česku hodně často skloňované téma a ty jsi začal trénovat reprezentaci Zélandu, máte šanci se předvést na tomto velkém turnaji?

Uvidíme jak se vydaří blížící se kvalifikace, která proběhne na ostrově Jeju v Jižní Korei od 22. - 27. ledna. Z 9ti týmů postupují 4. Ve skupině A je Austrálie, Jižní Korea, Thajsko, Čína a Írán. Našimi soupeři ve skupině B budou Singapur, Japonsko a Malajsie. Vítězové skupin postupují přímo a rozdají si to mezi sebou o vítěze kvalifikačního turnaje. O další dvě postupová místa se poperou do kříže týmy z 2. a 3. míst. Nový Zéland zatím ve třech kvalifikacích neuhrál ani bod, takže jakýkoliv bodový výsledek bude úspěch. Líbí se mi, že jsou hráči do přípravy zapálení a od začátku udělali velký krok kupředu, takže jsem pozitivní a věřím v dobrý výsledek. Byla by krása podívat se v prosinci s florbalem domů. Držte nám pěsti. Dění můžete sledovat na následujících odkazech. Předpokládám, že zápasy bude možno sledovat i na youtube, nebo jiném video kanálu.

 

Hrají na Novém Zélandu, zemi Maorů, ještě nějací čeští hráči, nebo jsi pouze v kontaktu s kamarády z ČR?

Dalo by se říct, že náš tým Quake je takovou českou základnou. Momentálně s námi hrají 2 “kiwíci” (tak si zélanďané říkají, podle kiwi ptáka, který se nachází jen na Novém Zélandu), zbytek tvoří čeští hráči. Takový stabilní základ je řekněme 6 hráčů, kteří žijí v Christchurch dlouhodobě. Hodně lidí co přijede jen na kratší dobu si s námi taky přijdou zahrát aspoň na trénink. Dalším týmem plným čechů je Southern Lakers, spojení dvou měst Wanaka a Queenstown. Zatím se účastní jenom social turnajů, ale myslím si, že do roka, či dvou budou také součástí ligy. U nás se na založení florbalu podílel Jiří Slíva, který v Česku hrával za otrokovické Pantery a vyzkoušel si i působení v extraligových Vítkovicích. Minulý měsíc se i díky florbalu stal oficiálně občanem a pojede tak reprezentovat zemi dlouhého bílého oblaku do Koreje. To je také jeden z důvodů proč vidím naše šance na uhrání dobrého výsledku pozitivně.

 

Jaký byl tvůj důvod odstěhování se do vzdálené země, kde je čas, oproti našemu, posunut o 12 hodin?

Na vysoké škole jsem o Novém Zélandu psal seminární práci, což můj zájem o tuto zemi ve spojení s Pánem prstenů zvýšilo a dal jsem si jako jeden z mých cílů podívat se sem. Původně jsem jel za poznáním něčeho nového. Postupně mě Zéland učaroval nejen svou přírodní rozmanitostí, ale i uvolněnou atmosférou a vřelým přístupem místních.

 

Chystáš se někdy v budoucnu podívat do Přerova, případně se vrátit natrvalo?

Doufejme, že to vyjde v Prosinci 2018 při příležitosti MS. Aktuálně mám víza platná do konce září tohoto roku, ale po návratu z Koreje začnu zjišťovat možnosti dalšího prodloužení. Když jsem byl přes léto doma, hlavou mi proběhly i myšlenky na návrat. Chybí mi rodina a kamarádi. Nicméně bych byl rád, kdyby se mi tady podařilo ještě nějakou dobu zůstat.

 

Přerov florbalem doslova žije.. Jdeš po ulici a na každém rohu vidíš někoho s florbalkou, je to asi rozdíl oproti Zemi dlouhého bílého oblaku?

Je to rozhodně jiné. Tady byly, jsou a budou nejsledovanějšími a nejoblíbenějšími sporty rugby a cricket. Jsem moc rád, že se v Přerově florbalu daří obzvlášť u mladších. Jde vidět, že nastavený koncept a investovaný čas všech trenérů funguje a Přerov se tak o florbalovou budoucnost rozhodně bát nemusí. Tady je největší základna hráčů ve Wellingtonu. Každé úterý, čtvrtek a neděli zde probíhají amatérské soutěže jak mladších kategorií, tak dospělých.
 

Pojďme na poslední otázku, která se nebude týkat florbalu. Jak na Zélandu slavíte Vánoce?

V létě a teple, což je proti klasickým bílým vánocům celkem zásadní rozdíl. Letos tak jako minulý rok jsem strávil Štědrý den s přáteli. Obalovaného kapra při večeři zaskočila treska s lososem a francouzský kamarád připravil tradiční pečenou krůtu. Nechyběla rybí polévka a několik variací bramborových salátů. Většina firem a podniků mívá přes Vánoce dvou až třítýdenní celozávodní dovolenou, takže se to vybízí na nejrůznější výlety.

 

Do roku 2018 bych chtěl všem popřát hodně nejenom sportovních úspěchů a pevného zdraví bez zranění, ale také radost a dobrý pocit ze všeho, co budete prožívat!

 
 
Informace o florbalu na Novém Zélandu: www.floorball.org/default.asp?id_sivu=400
Sleduj kvalifikační turnaj, na kterém se blýskne i Nový Zéland, IFF odkaz: www.floorball.org/pages/EN/Mens-WFCQ-2018-AOFC-South-Korea

 

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!