TRENÉRSKÝ TÝM FBC PŘEROV ROZŠÍŘIL OLDA PEC

Oldřich Pec. Že Vás toto jméno překvapuje a co má s florbalem jako takovým vlastně společné? Pojďme si tohoto vitálního důchodce trochu blíže představit.

Na Obchodní akademii v Přerově do nedávna ještě na poloviční úvazek vyučoval tělesnou výchovu, se studenty se zúčastňoval sportovních akcí Asociace školních sportovních klubů a organizoval okresní kola soutěží středních škol. V rámci sportovních her a kroužků připravoval studenty na různé závody a soutěže, ve svém volném čase trénoval ty, kteří si vybrali studium tělesné výchovy na vysoké škole. V nedávné minulosti učil řadu úspěšných reprezentantů – v atletice, florbale, házené, košíkové i kopané. Při sportovních akcích zaslouží vysoké ocenění jeho nadstandardně lidský přístup, výchovné působení na studenty, stejně jako otevřenost a smysl pro fair play. 

Proč se šéftrenér FBC Přerov Pavel Ceh rozhodl rozšířit svůj trenérský tým?

"Už delší dobu jsme společně s trenéry sledovali velký problém u našich dětí. Byl to jejich pohyb na hřišti a hlavně způsob, jakým běhají. Hráč sice může být šikovný po florbalové stránce, pokud však neumí běhat, v budoucnu se mu to ve starších kategoriíích vymstí. Již na začátku nové sezony jsme v této záležitosti reagovali u kategorií přípravky a elévů vytvořením koordinačních tréninků, které probíhají 1x týdně. Treninky byly pestré, děti skákali přes kozu, na trampolíně či přes švihadlo. Stále ale tréninkům chyběl "šmrnc". Jsme trenéři florbalu, proto jsme spíš na trénincích improvizovali a čerpali ze zkušeností ze školních let. Hledali jsme cestu z krize, čímž Michala Ďopana napadlo, oslovit kantorskou legendu Přerovska, pana Pece. Dá se říci, že máme za sebou první týden od jeho zapojení do tréninků, čímž si jeho výpomoc nemůžu více vynachválit. Soustředíme se více na techniku běhu a na gymnasické věci, což děti potřebují jako sůl."

Tady je krátký rozhovor:

Ahoj Oldo, v úvodu jsme tvou osobu našim čtenářům krátce představili. Přibliž nám prosím tvé sportovní začátky.

V naší době nebylo tolik sportovních aktivit a možností jako mají děti dnes. Proto návštěva tělocvičny byl pro nás zážitek, na který jsme se celý týden těšili. Hřiště byla skoro u každého domu a byla stále obsazena sportujícími staršími i mladými sportovci. Bylo opravdu z čeho vybrat do sportovních oddílů, protože v té době byli děti všestrannější. Navíc jsme si vymýšleli spoustu dalších aktivit, které vedly k většímu sportovnímu rozvoji mladé generace

Máš za sebou první tréninky s přípravkou, elévy, ale také s těmi nejmenšími z dívčí kategorie. S čím mají děti v našem klubu největší problém?

Je potřeba zlepšit celkovou pohybovou průpravu, techniku běhu, rychlost, obratnost, výbušnost, kolektivní myšlení a práci s hokejkou a míčkem. Vést děti k cílevědomosti, poctivosti ve hře, spolupráci v kolektivu, zapojit do sportovní činnosti i rodiče...

Jak jste s trenéry na tyto věci reagovali, na co se na trénincích momentálně soustředíte?

Já jsem v klubu velice krátce a s vlastní prací trenérů se teprve seznamuji. Myslím si, že děti trénují zkušení hráči, kteří florbalu rozumí a chtějí děti dobře připravit a předat jim co nejvíce zkušeností z vlastní bohaté hráčské kariéry.

Pavel Vrba, bývalý trenér české fotbalové reprezentace, o Oldovi prohlásil:

"Na roky v Základní šlole U Tenisu vzpomínám rád, z tělesné výchovy mě učil právě pan učitel Oldřich Pec. To, že se živím sportem, je i jeho zásluha. Tělocvik s ním byl zážitek, miloval gymnastiku a sport vůbec, přenesl to i na mě."

Oldovi přejeme mnoho sportovních zážitků v našem mladém kolektivu.

Autor článku: Michal Ďopan

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!