DATA Uničov vs. Přerov: Shots, Shots, Shots, Shots, Shots!

Jak vypadalo utkání florbalové Divize mužů pohledem dat? Byl Přerov skutečně lepším týmem na hřišti (vyhrál 9:6)? Odkud střílely jednotlivé týmy a jednotliví hráči anebo který útok hostí dokázal přestřílet své soupeře? V utkání se sběrači dat (Filka, Zákostelský) zaměřili také na lokalizaci všech střel. Z této aktivity vyšly velmi velmi zajímavé výstupy odhalující jiný styl ofenzívy pro každý přerovský útok. Rozhodně si tak přečtěte textík pod kapitolou označenou číslem 3!

1. Střelba, střelba, střelba = recept Přerova na úspěch

Střelecké pokusy byly v zápase 66 ku 26 pro hostující Spartak. Už tento poměr odpovídá o průběhu zápasu. Zároveň zaké vysvětluje rozdílnou taktiku obou soupeřů. Zatímco Uničov sází převážně na protiútoky, Přerov se nebojí ohrožovat branku soupeře ze všech možných pozic. Podívejte se sami.

Kromě základních údajů, které v sobě skrývají i typ střelby (tahem, příklepem, z první) lze jako výstup zobrazit frekvenci střeleckých pokusů z šesti oblastí hřiště na útočné polovině (pravá strana obrázku). Snadno tak pak vidíme, odkud létaly střely na oba brankáře a odkud také padaly góly! Výsledek ukazuje výraznou střeleckou převahu Přerova. Zatímco domácí si vypracovávaly spíše střely z předbrankového prostoru, Přerov pálil ze všech možných míst na hřišti. Ba co víc, góly v tomto utkání padaly i po střelách z větší dálky, Spartak tak vstřelil hned čtyři góly, domácí dva. Celkové střely na branku se zastavily na poměru 36:16 pro Spartak. Uničov měl sice vyšší efektivitu střelby, jistě také díky tomu, že jeho střely byly spíše nebezpečné (protiútoky), na hosty to ale nestačilo.

2. Vrchním ostřelovačem Ďopan

 

 

Podíváme-li se na graf zobrazující počet střeleckých pokusů všech hráčů (výše), zjistíme, že s celkem 13-ti projektily je lídrem Michal Ďopan. V utkání z toho byl pro něj jen jeden gól, ten další mu pak neuznali rozhodčí. Mezi obránci pak s osmi pokusy dominoval Malina, naopak jediným hráčem bez střely byl jeho obranný partner Hořecký. Při najetí na bublinku hráče si povšimněte ještě údajů s označením S T, S P a S Z, ty značí počet střel tahem (S T), příklepem (S P) a střel z první (S Z). Při důkladnější analýze je vidět, který hráč preferuje jaký typ zakončení. Zatímco třeba Marek Vlček střílel pouze tahem, příklepem to nejčastěji zkouší Kaďorek a z první pálil často třeba Malina nebo Koutný.

3. Střelecká převaha juniorského útoku, vyložené šance si nejvíce tvořil útok vedený Jurečkou

V posledním článku zmíněný ukazatel procentuální Fenwick (počet střel na branku a mimo pro vlastní tým vs. soupeřův tým při vyrovnaném počtu hráčů na hřišti) tentokráte nejlépe dopadl pro trojici mladíků v útoku Přerova - Tesaře, Bibra a Haliaka, aktivní podle něj byla i obranná dvojice Vlček, Dvořák.

 

Všichni hráči Přerova skončili utkání s kladným hodnocením proměnné procentuální Fenwick, což je jistě pozitivní fakt. Kdyby rozhodčí zápasu uznali góly Koutného a Ďopana, jistě by tento útok nezaostal za svými spoluhráči. To také ukazuje na problém interpretace výsledků s nízkým počtem pozorování. Proto, jak už je mým zvykem, důrazně opakuji, že spolehlivé závěry se z výsledků jediného utkání dělat nedají! Berme to spíše jako indikátor určitých událostí projevených v tomto jediném utkání.

Navíc, kritický pohled z minulého článku na výsledky proměnné Fenwick přetrvává. Kritiou je to, že není střela jako střela nebo-li jeden útok si vytváří kvalitnější šance, jiný střílí více z dálky, více na náhodu. Pro hlubší analýzu této kritiky byly v tomto zápase posbírána právě data o lokalizaci střelby na útočné polovině (odkud létaly střely). Výsledky pro jednotlivé hráče jsou shrnuty zde:

 

Graf u každého hráče ukazuje, ze kterých oblastí (před brankou/střední vzdálenost/větší vzdálenost) v tomto utkání střílel. Spočítáme-li tyto údaje, vyjde nám, že útok Klimecký Rad., Jurečka, Kaďorek měl střeleckou bilanci dle vzdálenosti od branky 9/5/3, tzn. střely byly spíše nebezpečné (přesněji z největší blízkosti). Ďopan, Klimecký Rob., Koutný zaznamenali bilanci 5/12/4, stříleli tedy nejvíce ze střední vzdálenosti. Tesař, Haliak, Bibr pak skončili zápas s bilancí 3/3/3. Juniorský útok zaznamenal nejméně nebezpečných střel, jeho silou v hodnocení dle Fenwick byl jednoznačně fakt, že v jejich přítomnosti na hřišti povolili Uničovu minimum střeleckých příležitostí! Sběr takových dat i na takto malém vzorku jednoznačně ukázal svou smyslulnost, zejména pro tým hrající na úrovni Divize mužů, kde způsob hry jednotlivých hráčů a pětek může být velice specificky uplatnitelný ve hře! Tento závěr mě osobně vede k jasnému závěru, vytvoření nové proměnné, které kromě počtu střel zohlední i jejich kvalitu (min. v podobě lokalizace střelby).

Bonus

Autor článku: Petr Malina

 

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!