Výsledky mládeže ukazují rostoucí trend

V roce 2011 došlo v našem klubu k zásadní změně myšlení v otázce vývoje mládeže. Dnes již přerovský šéftrenér Pavel Ceh nastartoval koncepční práci s mladými florbalisty, která se projevila nejen rostoucím počtem členů, ale především důrazem na kvalitu trénování dětí.

V současné době se náš klub chlubí kompletní chlapeckou mládežnickou strukturou a dívčí sekce se každým rokem také rozrůstá. Počet členů a zájemců o forbal stoupá, to je pro náš sport ve městě hezký výsledek, jak je to ale s kvalitou vedení malých florbalistů? Sám Pavel by o tomto tématu mohl jistě vést dlouhé rozpravy začínající teoriemi o důrazu na svobodný pohyb a rozhodování dětí, hledání vlastní motivace a vztahů a končící třeba praktickými metodami a vlastními zkušenostmi z pro něj nekončícího kolotoče tréninků a zápasů. Třeba někdy napíše knihu, mohla by být zajímavá.

To je vše většinou srozumitelné, ale zároveň tak komplexní, že hledat, jakým způsobem se dá co nejobjektivněji měřit kvalita, vyjde na další dlouhosáhlé téma. Počet dosažených bodů týmů a úspěchy se na první pohled jeví jako nejsnažší a zároveň objektivní měřítko pro hodnocení týmu. S tím se asi dá souhlasit, nezapomínejme však, že takové hodnocení by nemělo být založeno na aktuální situaci, ale především na dlouhodobém sledování. Jde přece o rozvoj dětí. Vytvořil jsem tedy jednoduchý graf, který sleduje hodnoty proměnné "úspěšnost" v jednotlivých sezónách pro mládežnické týmy Přerova. Ta v procentech vyjadřuje podíl nasbíraných bodů (1 = výhra, 0.5 = remíza, 0 = prohra) na počtu zápasů v jednotlivých sezónách. Cílem u interpretace výsledků je zaměření se na to, zda má křivka rostoucí nebo klesající trend, spíše než zkoumání jednotlivých čísel. Výsledky jsou shrnuty v následujícícm grafu.

Hned zkraje je dobré zmínit, že faktorů ovlivňující výsledky je spousta. Výsledek týmu nemusí být úměrný vždy kvalitě práce s mládeží, faktory jako konkurence, silné ročníky, zranění, objektivní jiné příčiny ve vedení týmu jistě mohou hrát zásadní roli. O tom by věděli snad více sami trenéři. Pro rámcové porovnání ale výsledky mohou postačovat. Obecně z výsledků vyplývá, že většina týmů má rostoucí trend, co se týče dosažených bodů v posledních sezónách (sezóna 2015/2016 je však ve své první polovině a srovnání je tak trochu limitující). Za mě osobně je to potvrzení dobré zprávy a sice, že kluci jdou florbalově nahoru!

Petr Malina       

Diskusní téma: Výsledky mládeže ukazují rostoucí trend

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

MILUJEME FLORBAL, BOJUJEME ZA PŘEROV!