FBC PřerovKutná Hora
10:4(5:1,1:2,4:1)
so 15. 4. 2023 18:00 @ SH Lipník nad Bečvou, Národní liga, 5. kolo

Mužský A-tým udržel Národní ligu i pro nadcházející sezónu.

K rozhodujícímu zápasu barážové série odcestoval mužský A-tým v sobotu 15.4. na sportovní halu v Lipníku nad Bečvou. Zápas, který rozhodoval o úspěchu či neúspěchu letošní sezóny muži zvládli a zvítězili 10:4.

Za stavu 2:2 na zápasy čekal muže nejdůležitější zápas letošní sezóny. Zápas, který rozhodne o setrvání v Národní lize či naopak o sestupu. Dle toho muži k utkání přistoupili a nakonec jej i bez větších komplikací zvládli. Zvítězili jednoznačně 10:4 a udrželi tak svou účast v Národní lize i pro nadcházející sezónu. V přerovském dresu nastoupil po delší pauze Lukáš Raška, kterému se dokonce podařilo vstřelit branku. Za Přerov se prosadili Bělaška (3x), Kowalik, Hrabica, Šefčík, Raška, Skalník, Kaďorek, Budník.

Průběh zápasu: Již v čase 1:26 byl vyloučen hráč Kutné Hory a Přerov tak čekala první přesilová hra v zápase. Ještě před zahájením přesilovky využíval Přerov ponechanou výhodu pro hru v šesti, míček sice kontroloval, ale výraznější šanci si nevybojoval. Po 70 sekundách přesilové hry se však domácí hráči mohli poprvé radovat, skóre zápasu otevřel střelou ze střední vzdálenosti Michal Bělaška. O tři minuty později se hostům podařilo skóre zápasu na chvíli vyrovnat. Přerovem nastavená taktika však v průběhu první třetiny nadále vycházela a kýžené ovoce z ní Přerov získal v 10. minutě, když se nejprve v čase 9:03 prosadil Ondřej Kowalik a o 33 sekund později zvýšil náskok na 3:1 Michal Hrabica. O necelé čtyři minuty později vystřelil tříbrankové vedení Přerova Maxim Šefčík. Přerov byl nadále aktivnějším celkem. To vyústilo již v pátou branku, tentokrát se podruhé v zápase radoval Michal Bělaška. V poslední minutě úvodní periody dostali hráči Přerova příležitost v podobě trestného střílení. Na středový bod pro vhazování se postavil Maxim Šefčík, který však brankáře Kutné Hory bohužel nepřekonal. Do šaten se tak šlo za stavu 5:1 pro Přerov. Ve druhé třetině přešel přerovský tým k trpělivějšího herního projevu. Podle toho se také druhá část zápasu vyvíjela. Padalo méně branek, bohužel o jednu více padlo za záda přerovského Michaela Hrušky. V čase 26:33 snížila Kutná Hora na rozdíl tří branek. V polovině utkání se však prosadil navrátilec do sestavy a hráč, u kterého jsme na střílení branek zvyklí, Lukáš Raška. Příliš vyložených šancí jsme ve druhé třetině neviděli. Další branka padla až 14 sekund před koncem druhé části, když Kutná Hora snížila na 6:3. Druhou třetinu tak Přerov prohrál, ale díky povedené první třetině měl nadále dostatečný náskok. Vstup do poslední periody vyšel lépe hráčům Přerova. Čtyřbrankové vedení vrátil domácím již v čase 40:47 Jakub Skalník. Poslední třetina byla značně tvrdší, co se týče soubojů. Není se také čemu divit. Přerov bojoval o uhájení vyšší soutěže, Kutná Hora měla posledních 20 minut na to změnit vývoj utkání a postoupit do Národní ligy. V čase 47:04 čekala Přerov další přesilová hra. Tentokrát se ji domácím však využít nepodařilo. Zhruba 7 minut před koncem základní hrací doby zkoušela Kutná Hora hru v šesti. Již po necelé minutě však využil opuštěné branky hostů Lukáš Kaďorek a Přerov zvýšil přerovské vedení. V čase 56:53 šla Kutná Hora opět do oslabení. Hattrick vstřelil v čase 57:44 Michal Bělaška, znovu do opuštěné klece hostí. Stav utkání 9:3 a o vítězi utkání bylo definitivně rozhodnuto. 45 sekund před koncem utkání hostující ještě snížil na 9:4. Poslední branku v letošní sezóně pak vstřelil Adam Budník a uzavřel tak skóre zápasu na konečných 10:4.

Komentář trenéra Michala Kořeného: Podle výsledků jsme si mysleli, že série s Kutnou Horou bude snadná. Tenhle postoj se nám malém vymstil. Vstup do série byl z naší strany laxní a soupeř hrál nadoraz. To byl jeden z důvodů proč série byla na 5 zápasů. Další důvod byla naše tragická finální fáze a zakončení. Neproměnili jsme spoustu šancí a pološancí. Kutná Hora nás tedy potrápila víc než by jsme si přáli. Za stavu série 2:2, kdy nám hrozil problém, jsme se na rozhodující zápas připravili skvěle. Byl to z naší strany konečně výkon podobný předcházející sérii a hned v první třetině jsme ukázali soupeři, kdo tenhle zápas vyhraje. Hnali nás také skvělí fanoušci, kteří vytvořili super atmosféru a za to ji patří velký dík. Zápas jsme zvládli na výbornou a splnili tak cíl ke konci sezóny. Příští sezónu se vrátíme ještě lepší. Děkuji všem za podporu.

Komentář Tobiáše Pavliše: Dostali jsme se do bodu, kdy nebyla jiná cesta než vyhrát a kde by prohra znamenala ztrátu Národní ligy, na které jsme se minulý rok extrémně nadřeli. Už od začátku však bylo jasné, že to ten tým chce urvat a na hřišti to tak vypadalo. Za mě osobně jsem v takovém tempu dlouho nehrál a po první třetině jsem byl na ručník. Pomohla nám i brzká branka v přesilovce (dík Michale), bohužel se soupeř z ničeho nic prosadil. To nás však nepoložilo, v tempu jsme ještě přitvrdili, vstřelili jsme čtyři branky a do druhé třetiny tak šli s pohodlným polštářem v zádech. Koncentrovaný výkon pokračoval i ve druhé třetině, kdy jsme už hráli to, co jsme potřebovali. Ve třetí třetině jsme k tomu přidali ještě potřebnou bojovnost a góly na které už Kutná Hora nedokázala odpověďet. Tudíž za mě naprosto zasloužená výhra a konečně ukázka toho, čeho jsme schopni.

Komentář Michala Bělašky: Série s KH byla velmi fyzicky náročná, dravý soupeř nám nechtěl dát nic zadarmo, ale zkomplikovali jsme si to sami. Stejný scénář oba víkendy, na první zápas jsme se namotivovali a druhý nám utekl hlavně v hlavách. Na pátý zápas jsme se kvalitně připravili, zašli na týmový oběd a už od začátku jsme měli navrch. Oproti předešlým utkáním nám tam konečně ze začátku něco spadlo a byli jsme klidnější. Byli jsme kompaktní v obraně a v kombinaci se skvělým Hrůšou to znamenalo záchranu Národní ligy. Děkujeme všem fanouškům za podporu v letošní sezóně a příští rok se doufám popereme o play off.

Přerov tak slavil jednoznačné vítězství 10:4 a hlavně udržení Národní ligy v Přerově i pro nadcházející sezónu. Mužský A-tým tak odehrál druhou velmi náročnou sezónu po sobě s poněkud opačným průběhem a podobným závěrem, z úspěšného boje o postup se stal úspěšný boj o udržení. Nyní muže čeká zasloužený odpočinek a následně se vrhnou do příprav na sezónu nadcházející.

Děkujeme všem fanouškům za podporu v průběhu celé sezóny. Jak už je zvykem, opět jste byli skvělí a byli naším šestým hráčem! Děkujeme!