189_20230430_102655.jpeg

Rozvoj mládeže v Přerově: speciální skills tréninky

Klub FBC Přerov si zakládá na rozvoji mládeže a je to jeho prioritní cíl. Do A-týmu přichází v drtivé většině odchovanci klubu. Kromě všestrannostní a kondiční části v úvodu každého tréninku mládeže, probíhají již druhou sezónu v přerovském klubu také speciální tréninky pod vedením trenéra A-týmu Petra Maliny, kde se mladí hráči zaměřují právě na skills neboli individuální dovednosti hráče. Tréninky jsou pouze pro vybrané hráče, kteří si účast musí zasloužit.

Ahoj Petře, na začátek mírně odbočíme od tématu skills. Jak se momentálně cítíš po tom, co A tým zachránil soutěž?

Ahoj Brauny, cítím úlevu a klid. Poslední zápas sezóny jsme vyhráli, což je povzbuzující.


Skills alias individuální dovednosti hráče jsou ve sportovní přípravě čím dál častěji skloňované téma. Jakou důležitost v celkovém profilu hráče jim přikládáš?

Obrovskou! Je strašně pozitivní, že tyto tréninky v klubu máme, jedeme již druhým rokem. Dovednosti jsou základem kvality hráčů. Navíc je zábavné umět něco navíc a pak to při hře používat.

Co si můžeme pod takovými dovednostmi představit? Na čem na trénincích pracujete?

Legendární trenér Tarasov ve volném překladu pravil: “Rychlost nohou, rychlost rukou a rychlost myšlení. Vše je nutné rozvíjet a rychlost myšlení je ta nejdůležitější.” Zaměřujeme se na provádění všeho, co k florbalu patří, jen více v detailu než na klasickém tréninku. Jde nám o techniku, střelbu a trénujeme i rozhodování hráčů, kdy s řešeními herních situací přichází oni sami.

Jak podle tebe vypadá ideální hráč, který ti přijde do A-týmu?

No, není to snadné a v klubu ještě nejsme tak daleko, že by kluci přicházeli plně ready na dospělý florbal. Ideálně by měl mít dobrý fyzický základ, chuť do florbalu, správnou techniku a něco, co je vlastní jen jemu. Pak je radost dál s takovým hráčem pracovat.

V hokeji je pojem skills coach již o něco delší dobu. Čerpáš inspiraci i u hokejových trenérů?

Určitě. Skočil jsem do toho před dvěma lety bez specifického vzdělání. Využíval jsem vlastní zkušenost, poznatky ze světa dat (hokejového i florbalového), který znám a začal jsem více sledovat rozvoj hráčů v podobě teorie a různých videí (hokej i florbal). Nakonec ale musí člověk čerpat samotnou prací a přemýšlet o tom, co dělá. Za ty měsíce jsem ve cvičeních myslím více zpomalil, více opakujeme cvičení. Pochopil jsem, že dovednosti se hráči musí učit postupně, krok po kroku.

Podle čeho si definuješ klíčové dovednosti florbalového hráče? Není tajemstvím, že se věnuješ sportovní analýze, pomáhají ti data i při definici skills potřeb?

Nakousl jsem to v předchozí odpovědi. Ano, poznatky z dat pomáhají. Nedávno jsme měli s klukama na skills diskuzi, jak řešit přečíslení 2 na 1. Jaké úspěšnosti zakončení proti gólmanovi má v průměru hráč z určitých pozic, jak se to mění po křížné přihrávce apod. Kluky to zajímalo a pomáhá nám to se jednak efektivně rozhodovat v určitých situacích a jednak si definovat, jaké dovednosti potřebujeme ke správnému provedení akce. Kromě toho je nejlepším vodítkem i sledovat top hráče a nároky toho aktuálně nejlepšího florbalu. Florbal udělal obrovský kus kupředu ve fyzické přípravě, to je jedna věc a s tím souvisí i nároky na určitý typ řešení ve hře. Je méně času na rozhodování, technika prostě musí být dobrá a je to teď hodně o tom, jak pracuje tým a hráč prostorově. Top týmy řeší vytváření přečíslení v nejrůznějších místech na ploše, když jsou chytré, snaží se soupeřovu formaci jakkoliv roztáhnout. V obraně jde zase o kompaktnost, ale ne postavit beton. Jak toho docílit? Za mě osobně je to o fyzické připravenosti a učení se návyků - jak reagovat na určité situace na hřišti. Čeho chceme dosáhnout? Propojovat tento svět s těmi základy u dovedností mě hodně baví a snad to děláme (spolu s asistentem Martinem Filkou) i dobře a klukům to jednou pomůže.

Vzhledem k tomu, že ti na skills dochází vybraní hráči, kteří si účast museli zasloužit, vidíš již někoho, kdo má velký potenciál a označil bys jej za talent?

Tohle je trošku ošidné. Určitě mám “oblíbence” v tom smyslu, že jsem strašně rád, když se hráč nebo hráčka snaží, pozorně poslouchá a s tím se pak daří zlepšovat. Tohle s Martinem u hráčů a hráček vidíme a je to skvělý pocit. Na druhou stranu se najdou tací, kteří si už myslí, že něco umí a progres tam takoví není. Vývoj hráče trvá roky (já sám jsem třeba změnil svou hru k lepšímu ve 27 letech) a když si dá někdo do hlavy, že už nemusí, tak nebude trvat dlouho a ostatní ho dříve nebo později předběhnou. Určitě nebudu nikoho jmenovat, ale s oběma skupinami, co máme (mladší a starší) jsme obecně spokojeni a klukům fandíme.

Jak se na tyto tréninky připravuješ? Přeci jen se jedná o úplně něco jiného než klasická týmová příprava.

Postupně si vytvářím databázi cvičení, které mají určitý cíl. Podle praxe se pak cvičení revidují, mění, upravují a mažou. Inspiraci čerpám z videí (hokej, florbal) nebo o nich prostě přemýšlím. Pak přemýšlím, jak vybalancovat cvičení drilová, herní a spíš zábavná. Osobně mě třeba překvapuje, že kluky nejvíc baví drilovější typ cvičení. Snad je to i o tom, že se spolu bavíme, proč děláme to či ono cvičení a jak nám to pomůže v zápase. Oni pak jdou a třeba 20x zkusí provést tu samou akci. Baví je to a já jsem jen rád.

Díky za rozhovor, ať se daří!


Související odkazy